email: darw32@poczta.onet.pl


Linux - 10.Kopie Zapasowe

Potrzeba Kopii Zapasowych

Sprzęt jest nieokreślenie pewny; Oprogramowanie jest określenie zawodne; Ludzie są nieokreślenie zawodni; Natura jest określenie pewna.

Twoje dane są cenne. Odtwarzanie ich wymaga czasu i wysiłku, a to kosztuje Cię zdrowie i pieniądze; niektórych danych nie da się odtworzyć. Dlatego powinieneś chronić swoje dane.

Zasadniczo istnieją cztery powody, z których możesz stracić dane: usterka sprzętu, pluskwa w oprogramowaniu, człowiek, naturalne katastrofy (piątym powodem jest "coś innego"). Pomimo tego, że sprzęt staje się coraz bardziej niezawodny, zdarzają się usterki (czasami bardzo niespodziewanie). Najbardziej krytycznym medium przechowującym dane jest dysk twardy, jego zasada działania opiera się na malutkich polach magnetycznych stykających się z szumem magnetycznym świata. Nowoczesne oprogramowanie nie stara się być niezawodne; twardy jak skała program jest wyjątkiem, nie zasadą. Ludzie są zawodni, popełniają błędy, lub umyślnie niszczą dane. Natura płata figle. Wszystko wszystkim ale małym cudem jest działanie wszystkiego.

Kopie zapasowe są sposobem chronienia twoich danych. Posiadanie kilku kopii danych zapobiega przed ich utratą, do tego jest znacznie tańsze niż ich odtwarzanie.

Kopie zapasowe muszą być tworzone właściwie. Jak wszystko co fizyczne kopie z czasem zepsują się. Częścią tworzenia kopii zapasowej jest upewnienie się czy działa; nie chciałbyś się o tym dowiedzieć w razie potrzeby (nie śmiej się. Przydarzyło się to wielu ludziom). Pamiętaj, że w czasie tworzenia kopii również coś się może zdarzyć; wtedy zostaniesz z ręką w nocniku (byłem, zrobiłem...). Może się zdarzyć, że odtwarzając kopię zauważysz, że coś pominąłeś, np. bazę użytkowników zawierającą 15000 wpisów. Oczywiście, może się zdarzyć, że wszystko działa wspaniale, jednak twojemu ostatniemu streamerowi coś się przydarzyło.

Paranoja pomaga przy tworzeniu kopii zapasowych.