email: darw32@poczta.onet.pl


Linux - 10.Kopie Zapasowe

Wybór Medium na Kopię Zapasową

Najważniejszą decyzją jest wybór medium. Musisz rozważyć koszta, pewność, prędkość, dostępność i użyteczność.

Koszta są ważne, ponieważ pojemność wszystkich twoich nośników, przechowujących kopie zapasowe, powinna być kilkakrotnie większa niż ilość danych. W większości wypadków wybiera się najtańsze medium.

Pewność działania jest bardzo ważna, zepsuta kopia zapasowa może doprowadzić dorosłego człowieka do płaczu. Medium musi być w stanie przechować dane przez lata. Sposób użycia jest również ważny i może znacząco wpłynąć na żywotność kopii. Dysk twardy pracuje pewnie, jednak jako medium do tworzenia kopii zapasowych nie jest zbyt przydatny, zwłaszcza gdy znajduje się w tym samym komputerze co zachowywane dane.

Prędkość zazwyczaj nie jest zbyt ważna, jeżeli można tworzyć kopie bez interakcji z użytkownikiem. Nie ma znaczenia ile tworzenie kopii zajmuje godzin dopóty, dopóki nie trzeba przy tym siedzieć. Z drugiej strony jeżeli kopii zapasowej nie można wykonać w czasie bezczynności komputera prędkość zaczyna się liczyć.

Dostępność jest oczywiście niezbędna, nie możesz utworzyć kopii zapasowej jeżeli medium nie istnieje. Mniej oczywista jest potrzeba istnienia medium w przyszłości i to nie tylko na twoim komputerze. W innym przypadku nie będziesz mógł odtworzyć danych.

Użyteczność jest ważnym czynnikiem określającym częstotliwość wykonywania kopii. Czym łatwiej tworzyć kopie zapasowe tym lepiej. Proces ich tworzenia nie może być trudny ani nudny.

Aktualnie do wyboru mamy taśmy, płyty CD (lub pochodne). CD są dobrym rozwiązaniem gdy dane trzeba zarchiwizować, natomiast w świecie kopii zapasowych nadal królują streamery.