email: darw32@poczta.onet.pl


Linux - 11.Utrzymywanie Aktualnego Czasu

Strefy Czasowe

"Czas jest iluzją. Czas lunchu podwójną." (Douglas Adams)

Rozdział opisuje jak utrzymywać aktualny czas, co należy zrobić aby uniknąć kłopotów. Zazwyczaj nic nie musisz robić, jednak powinieneś rozumieć zasadę działania.

Mierzenie czasu opiera się na, zasadniczo regularnym, fenomenie przyrody - dniu i nocy. Totalny czas trwania obu jest stały, jednakże poszczególne okresy mają zmienną długość. Jedną z prostych stałych jest południe.

Południe to czas dnia, w którym Słońce jest w najwyższej pozycji. Ponieważ Ziemia jest okrągła (według najnowszych odkryć), południe następuje w różnych miejscach o różnych porach. To doprowadziło do powstania lokalnego czasu. Ludzie mierzą czas w wielu jednostkach, z których większość podporządkowana jest naturalnym zjawiskom, np. takim jak południe. Pozostając w jednym miejscu nie zauważasz różnicy lokalnego czasu.

Chcąc porozumiewać się na duże odległości musisz ustalić wspólny czas. Czas ten nazywa się uniwersalnym (UT, lub UTC, właściwe Czas Greenwich, lub GMT, ponieważ był to czas lokalny Greenwich w Anglii). W ten sposób ludzie mogą wyrażać czas we wspólnej jednostce niezależnej od ich położenia.

Każdy lokalny czas nazywany jest strefą czasową. Geograficy mogliby ustalić południe we wszystkich miejscach o tej samej porze, jednak politycy nie. Z wielu powodów w wielu krajach używa się czasu letniego i zimowego, co oznacza, że w określonym momencie przestawia się zegary aby pracować przy świetle dziennym (robi się to na wiosnę i zimę). Niektóre kraje nie przyjęły takiego schematu, do tego te które go przyjęły zmieniają zasady przesuwania z roku na rok, w ten sposób czyniąc konwersję ster trudnym zadaniem.

Strefy czasowe określa się nazwą położenia lub różnicą od czasu GMT. W USA i innych krajach lokalne strefy posiadają nazwy i 3 literowe skróty. Skróty nie są unikalne, więc nie powinny być używane bez nazwy kraju. Lepiej określać czas jako, powiedzmy, Helsiński, niż Europy zachodniej, gdyż nie wszystkie kraje w Europie zachodniej przestrzegają te same reguły.

Linux ma specjalny pakiet znający wszystkie istniejące strefy, który może być łatwo zaktualizowany. Każdy administrator musi wybrać odpowiednią strefę czasową. Do tego, każdy użytkownik może ustawić swoją własną strefę; jest to ważne gdyż poprzez sieci rozległe na jednym komputerze mogą pracować ludzie z różnych zakątków świata. W przypadku zmiany ustawień stref należy zaktualizować swój zestaw, poza tym nie trzeba przejmować się czasem.