email: darw32@poczta.onet.pl


Linux - 11.Utrzymywanie Aktualnego Czasu

Kiedy Czas jest Niepoprawny

Zegar systemowy utrzymywany jest za pomocą okresowego przerwania zegarowego PC. Jeżeli system operacyjny wykonuje zbyt wiele zadań obsłużenie przerwania może mu zająć zbyt dużo czasu (zegar zaczyna się późnić). Zegar sprzętowy działa niezależnie, dlatego zazwyczaj wskazuje poprawniejszy czas. Jeżeli często uruchamiasz komputer (co dotyczy większości komputerów nie będących serwerami) nie masz po co się martwić poprawnością zegara systemowego.

Jeżeli musisz zmienić zegar sprzętowy możesz: zrestartować komputer i zmienić ustawienia BIOS-u (w ten sposób unikniesz wszystkich kłopotów związanych z nagłą zmianą czasu), zrobić to za pomocą date i clock (w tej kolejności), w tym wypadku powinieneś być gotowy do restartu jeżeli coś zacznie się dziwnie zachowywać.

Sieciowy komputer (nawet w przypadku modemu) może porównywać swój zegar z zegarem komputera utrzymującego bardzo aktualny czasu. Można to osiągnąć przy użyciu rdate, lub netdate. Oba programy sprawdzają czas zdalnego komputera (netdate może sprawdzać czas na kilku z nich) i ustawiają odpowiednio czas lokalny. Używając regularnie jednego z tych poleceń zapewnisz sobie aktualny czas.