email: darw32@poczta.onet.pl


Linux - 4.Korzystanie z Różnych Mediów

Dyskietki

Dyskietka składa się z elastycznej membrany pokrytej z jednej lub obu stron materiałem magnetycznie aktywnym. Dyskietka nie zawiera żadnych mechanizmów - wszystko to znajduje się w odpowiednim napędzie. Dyskietka odpowiada jednemu talerzowi dysku, twardego, przy czym jest wymienna - jeden napęd może odczytywać kilka dyskietek po kolei, dysk twardy jest niepodzielny.

Tak jak dysk twardy dyskietka podzielona jest na ścieżki, sektory (dwie odpowiadające sobie ścieżki po dwóch stronach tworzą cylinder), przy czym jest ich znacznie mniej niż na dysku twardym.

Napęd dyskietek może odczytywać kilka różnych formatów; dla przykładu: istnieją 3,5 calowe dyskietki 720 kB i 1,44 MB. Do prawidłowego obsłużenia napędu system operacyjny musi znać rozmiar dyskietki; istnieje kilka plików dyskietek: /dev/fd0H1440 jest pierwszym napędem zawierającym 3,5 calową, podwójną (D) dyskietkę o wysokiej gęstości (H), o pojemności 1440 kB, innymi słowy normalna dyskietka 3.5 calowa HD. Aby dowiedzieć się więcej o nazewnictwie zajrzyj do listy urządzeń.

Nazewnictwo napędu dyskietek jest skomplikowane, jednak istnieje w Linuksie specjalne urządzenie wykrywające typ dyskietki. Działa na zasadzie odczytu pierwszego sektora i wyszukiwania pasującego wzorca. Wymaga to preformatowanie dyskietki.Urządzenia takie nazywają się: /dev/fd0, /dev/fd1, itd.

Parametry używane do sprawdzenia formatu dyskietki mogą zostać ustawione za pomocą setfdprm. Dzięki temu programowi można używać dyskietek o niestandardowym rozmiarze (można sobie tworzyć takie dyskietki :-).

Linux może odczytywać niestandardowe formaty dyskietek, niektóre z nich wymagają specjalnych programów formatujących. Ominiemy je na razie, abyś w międzyczasie zdążył zajrzeć do pliku /etc/fdprm, który to zawiera ustawienia programu setfdprm.

System operacyjny musi wiedzieć czy dyskietka została zmieniona, np. aby uniknąć używania zbuforowanych danych w przypadku zamiany dyskietek. Niestety linia sygnału, która jest do tego używana, w niektórych napędach jest zepsuta - nie można tego zauważyć pod MS-DOS, jednak pod Linuxem staje się to ważne. W takim wypadku niezbędna jest naprawa napędu.