email: darw32@poczta.onet.pl


Linux - 4.Korzystanie z Różnych Mediów

Dyski bez Systemu Plików

Nie wszystkie dyski, lub partycje używane są jako systemy plików. Partycja swapu nie posiada systemu plików. Wiele dyskietek używanych w trybie emulacji taśmy używanym przez tar zawiera tylko zawartość pliku, bez żadnych dodatkowych informacji. Dyskietki bootujące Linuxa posiadają obraz jądra i nic poza nim.

Używanie medium bez systemu plików zwiększa jego pojemność. Zwiększa kompatybilność z innymi systemami, np.: format tworzony przez tar jest taki sam dla wszystkich systemach, systemy plików najczęściej się różnią. W razie potrzeby szybko się przyzwyczaisz do takich dysków. Bootowalne dyskietki Linuxa nie muszą zawierać systemu plików, choć jest to możliwe.

Kopiowanie zawartości dysku bez pośrednictwa systemu plików jest bardzo przydatne jeżeli doszło do uszkodzenia systemu plików. Po stworzeniu kopii możesz na różne sposoby próbować odratować dane, a w przypadku nie udanej próby zacząć od nowa. Można to osiągnąć za pomocą dd:

$ dd if=/dev/fd0H1440 of=floppy-image
  2880+0 records in
  2880+0 records out
$ dd if=floppy-image of=/dev/fd0H1440
  2880+0 records in
  2880+0 records out
$

Pierwsze wywołanie tworzy dokładną kopię dyskietki, zapisuje ją w pliku floppy-image, drugie zapisuje zachowany obraz na dyskietce (użytkownik powinien zamienić dyskietkę przed drugim poleceniem - inaczej polecenie stanie się bezsensowne).