email: darw32@poczta.onet.pl


Linux - 7.init

Startowanie w Trybie Jednego Użytkownika

Jest to bardzo ważny tryb pracy, który umożliwia administratorowi wykonanie pewnych zadań (prawdopodobnie nie powinieneś go używać do grania w nethack), takich jak uruchomienie fsck dla partycji /usr, które wymaga zamknięcia wszystkich programów używających tego systemu plików.

Działającemu systemowi można zmienić poziom pracy za pomocą polecenia telinit. Podczas startu można jądru przekazać słowo single, lub emergency: jądro przekazuje swoje argumenty programowi init, dzięki temu program wie jaki jest domyślny tryb pracy.

Skrypty startowe automatycznie przejdą do trybu jednego użytkownika w przypadku błędu fsck. Ma to na celu uniemożliwić użycie tak zepsutego systemu plików, z którym fsck nie mógł sobie automatycznie poradzić.

Ze względów bezpieczeństwa, w trybie jednego użytkownika, system powinien sprawdzać hasło przed uruchomieniem powłoki. Dobrym pomysłem jest uniemożliwienie podawania jądru argumentów bez uprzedniej autoryzacji. Ma to również pewną wadę - w przypadku uszkodzenia /etc/passwd (/etc/shadow) zalogowanie się będzie niemożliwe.