email: darw32@poczta.onet.pl


Linux - 8.Logowanie się

Co Robi login?

Program jest odpowiedzialny za autoryzację użytkownika (upewnia się, że nazwa i hasło pasują), oraz inicjalizację jego środowiska - ustawienie odpowiednich praw dostępu do łącza szeregowego, uruchomienie powłoki.

Częścią inicjalizacji środowiska jest wyświetlenie pliku /etc/motd (plik .hushlogin w katalogu domowym wyłącza takie działanie).

Plik /etc/nologin blokuje wszelkie próby zalogowania się ( jest zazwyczaj tworzony przez shutdown). login odmawiając wyświetli zawartość tegoż pliku.

login loguje wszelkie niepoprawne próby zalogowania się poprzez sysloga. Loguje również wszelkie logowania dokonane przez roota, umożliwiając w ten sposób wytropienie włamywaczy.

Aktualnie zalogowani użytkownicy umieszczani są w /var/run/utmp. Plik ten przy każdym restarcie systemu jest usuwany. Polecenia takie jak: who, w opierają się na jego zawartości.

Wszelkie poprawne logowania się zapisywane są w /var/log/wtmp. Co jakiś czas powinieneś go usunąć - nie istnieją żadne ograniczenia co do jego rozmiaru (porządne dystrybucje robią to "po rozpakowaniu"). Program last przegląda wtmp.

utmp i wtmp są w formacie binarnym (zobacz stronę podręcznika o utmp) przez co przeglądanie ich zawartości wymaga specjalnych programów.