email: darw32@poczta.onet.pl


Linux - Słowniczek (DRAFT)

Bibliotekarz Niewidzianego Uniwersytetu jednostronnie zdecydował się poszerzyć wiedzę tworząc Orang-utano/Ludzki słownik. Pracował całe trzy miesiące. Nie było łatwo. Zaszedł tak daleko jak "Oook"." (Terry Pratchett, "Men At Arms")

Jest to krótka lista definicji, które są związane z Linuxem i administrowaniem systemami.

ambicja

Akt tworzenia śmiesznych sentencji w nadziei, że znajdą się w Linuxowym zbiorze fortunek.

aplikacja

Oprogramowanie wykonujące pożyteczną czynność. Komputery kupuje się po to aby otrzymywać rezultaty działania takich programów. Zobacz również: program systemowy, system operacyjny.

demon

Proces pracujący w tle, najczęściej niezauważalnie, aż do czasu zbudzenia. Dla przykładu: demon update budzi się co 30 sekund i zapisuje dane (z cache'u) na dysku; demon sendmail budzi się gdy ktoś wysyła pocztę.

system plików

Metody i struktury danych, które system operacyjny używa aby przechowywać pliki na dysku. Często używane w znaczeniu partycji lub dysku zawierającego pliki.

jądro

Część systemu operacyjnego, która zapewnia współpracę ze sprzętem i współdzielenie zasobów. Sprawdź hasło: program systemowy.

system operacyjny

Program, który rozdziela zasoby komputera (czas procesora, pamięć, powierzchnię dysku, itd. ) pomiędzy użytkowników i ich programy. W celu zachowania bezpieczeństwa kontroluje dostęp do systemu. Zobacz: jądro, program systemowy, aplikacja.

wywołanie systemowe

Usługa oferowana programom przez jądro. Zajrzyj do sekcji 2 podręcznika.

program systemowy

Programy implementujące wysoki poziom funkcjonalności systemu operacyjnego, np.: rzeczy, które są niezależne od sprzętu. Często wymagają specjalnych przywilejów. Zobacz: aplikacja, jądro, system operacyjny.