email: darw32@poczta.onet.pl

Sudoku - Techniki Rozwiązywania

Pojedyńczy Kandydat (Single Candidate)

Technika ta jest bardzo łatwa, szczególnie jeśli używasz znaczników (dla każdej komórki podajesz wszystkie wartości, jakie mogą być wstawione w tą komórkę).

Jeśli uda ci się wykreślić wszystkie inne wartości dla danej komórki (poprzez badanie wartości w wierszu / w kolumnie / w kwadracie 3x3 zawierającym tą komórkę), tak że pozostanie tylko jedna wartość, która będzie pasować, możesz wstawić tą wartość w daną komórkę.

Przykład:

Spójrz na kolumnę numer "3", która jest już prawie wypełniona, a szczególnie na komórkę [5,3]. Komórkę tę zawiera wiersz numer "5", kolumna numer "3" oraz lewy środkowy kwadrat 3x3, tak więc wszystkie wartości, które znajdują się w wierszu "5", w kolumnie "3" i w lewym środkowym kwadracie 3x3, nie mogą być stawione do komórki [5,3].
Tak więc:
- wartośc "1" jest już w lewym środkowym kwadracie
- wartośc "2" może być
- wartości "3", "4", "5", "6", "7", "8", "9" są już w kolumnie numer "3"
Zatem w komórce [5,3] - tej wyróżnionej na zielono - może być wstawiona tylko wartość "2"!

Faktycznie, gdybyś wypełnił wszystkie komórki wszystkimi możliwymi znacznikami (wiele programów komputerowych zrobi to za ciebie), otrzymasz następującą wypełnioną siatkę, gdzie łatwo dostrzeżesz kilku "Pojedyńczych Kandydatów" (komórki wyróżnione kolorem zielonym, które mają tylko jeden znacznik).

Jest możliwe, że po wstawieniu "pojedyńczego kandydata", będzie można podać kolejnego "pojedyńczego kandydata" i tak dalej. Tą techniką możesz rozwiązać od początku do końca proste zagadki Sudoku.

Porada : Jeśli będziesz używał programu komputerowego do pomocy, to prawdopodobnie większość komórek zostanie rozwiązanych tą metodą. Jeśli jednak robisz znaczniki ręcznie, sprawdź dwa razy czy zrobiłeś to dobrze, w przeciwnym razie możesz wstawić niedozwoloną wartość dla danej komórki!