email: darw32@poczta.onet.pl

Sudoku - Techniki Rozwiązywania

Pojedyńcza Pozycja (Single Position)

Jest to najłatwiejsza technika do zastosowania dla ludzkich oczu - i jedyna, którą używa większość ludzi rozwiązując zadania sudoku po raz pierwszy.

Wybierz wiersz / kolumnę / lub kwadrat 3x3, a następnie przejdź po wszystkich numerach, które jeszcze nie zostały umieszczone w danym wierszu / kolumnie / lub kwadracie 3x3. Z powodu zajętych już komórek w danym wierszu / kolumnie / lub kwadracie 3x3 przez inne wartości, pozycje gdzie będzie można umieścić daną wartość jest ograniczona. Często tylko dwa lub trzy miejsca bedą dopuszczalne, a jeśli będziesz miał szczęście to tylko jedno. Jeśli zawęzisz ilośc miejsc w danym wierszu / kolumnie / lub kwadracie 3x3 tylko do jednego miejsca, gdzie może być wstawiona dana wartość (cyfra od 1 do 9), to po prostu ją wpisz, jeśli nie może wystąpić w innej komórce danego wiersza / komórki / kwadratu 3x3!

Przykładowe Wyjaśnienie

Spójrz na podświetlony na zielono wiersz numer "4" w diagramie sudoku:

Wyróżnijmy kolorem zielonym puste komórki dla wiersza numer "4". Gdzie można umieścić wartość "7" w tym wierszu?

Zaczynamy od lewego środkowego kwadratu 3x3. Wartość "7" jest umieszczona pośrodku tego kwadratu co uniemożliwia nam wstawienie tej wartości w jakiekolwiek inne puste pole tego kwadratu 3x3. Kolorem pomarańczowym oznaczamy puste pola wspólne dla wiersza numer "4" i tego kwadratu 3x3, a żółtym kolorem oznaczamy pozostałe puste pola kwadratu 3x3. Zarówno w polach pomarańczowym i zółtym nie można wstawić wartości "7".

Spójrzmy na środkowy kwadrat 3x3 - znów wartość "7" występuje w nim, tak więc wartość "7" nie może występować w innych polach tego kwadratu. Zobacz pola żółte i pomarańczowe.

Wartość "7" nie występuje w prawym środkowym kwadracie 3x3, ale wartość "7" występuje w kolumnach numer "7" i "9". Tak więć wartość "7" nie może wystąpić na żadnym innym polu w tych kolumnach (zobacz pola żółte), oraz nie może wystąpić na polach wspólnych dla wiersza numer "4" i kolumn "7" i "9". Zobacz jedyne pomarańczowe pole.

Zbierając te wszystkie informacje dla wiersza "4" wnioskujemy, że wartość "7" może wystąpić tylko w jednej komórce. Jest to komórka [4,8] - zobacz komórkę wyróżnioną na zielono.

Tak więc wstawiamy w to miejsce wartość "7". Pozostało nam już tylko 51 komórek sudoku do wypełnienia.

Ta technika jest bardzo skuteczna i jeśli tylko nabierzesz wprawy nie będziesz potrzebował żadnych wartości na danej linii ani też używać jakichkolwiek znaczników by to zobaczyć! Spójrz na diagram sudoku obok. Spróbuj znaleźć pozycję, w wierszu wyróżnionym na zielono, gdzie można umieścić wartość "8"!

Porada : Szansa znalezienia "Pojedyńczej Pozycji" jest wieksze dla wiersza / kolumny / kwadratu 3x3, który ma więcej wypełnionych komórek. Nie musisz skanować kolejno wszystkich wierszy, kolumn i kwadratów 3x3. To pomoże ci zaoszczędzić dużo czasu!