email: darw32@poczta.onet.pl

Sudoku - Wstęp

Sudoku jest logiczną układanką, która na początku wydawana była w zeszytach z zagadkami, by później stać się dostępną w niezliczonej ilości w gazetach na całym świecie.

Wiele osób jest zrezygnowanych, gdy widzi kratownicę z podanymi liczbami, ale ta zagadka nie wymaga żadnych arytmetycznych działań w ogóle - tylko wnioskowania i logiki.

Co to jest Sudoku?

Było dużo dyskusji, czym właściwie jest Sudoku, ale wiele fanów Sudoku zgadza się, że:

 • Sudoku powinno mieć 30 lub mniej początkowych podanych wartości na 81 możliwych
 • Sudoku powinno być rozwiązywalne cały czas przez logiczne wnioskowanie - żadne zgadywanie nie powinno być potrzebne (nie znaczy to, że nie możesz robić domysłów - tylko, że nie powinieneś).
 • Ze względów estetycznych, sudoku powinno mieć rotacyjną symetrię - pozycje, które są początkowo wypełnione cyframi w Sudoku, po obróceniu diagramu te same pozycje powinny być wypełnione.
 • Sudoku musi mieć tylko jedno rozwiązanie!

Oczywiście, zagadki Sudoku dla początkujących mają więcej niż 30 wartości początkowych wstawionych do diagramu - jest to po to, aby ci dać fory na początku nauki!

Wiele osób myśli, że trudniejsze zagadki Sudoku to te, które mają mniej podanych początkowo cyfr. Tymczasem bardzo wiele zadań "naprawdę trudnych" ma podanych początkowo 28 lub więcej wartości - "trudne", bo wymagają one użycia wielu różnych technik by rozwiązać te diagramy.

Sudoku może wydawać się trudne na pierwszy rzut oka, ale właściwie nie jest ono takie trudne na jakie wygląda.

Celem jest wypełnienie wszystkich kratek Sudoku - i w zależności od stopnia trudności, może to być całkiem łatwe (tylko wyliczanie i sprawdzanie), lub przy trudniejszych zagadkach Sudoku, może wymagać trochę więcej logiki i wnioskowania.

Podstawowa Zasada

Zasadą Sudoku jest to, że powinieneś wypełnić każdą komórkę kratownicy używając cyfr od 1 do 9. Ograniczeniem jest to, że możesz użyć każdej z tych cyfr tylko raz w każdym wierszu, w każdej kolumnie i każdym kwadracie 3x3.

Spójrz na tą niekompletne Sudoku...

Trzy zielone kwadraty są w miejscach, gdzie znajduje się brakująca cyfra - ale bardzo łatwe do wywnioskowania jest, jaką cyfrę umieścić w każdym z tych miejsc. Jeśli reszta linii lub kwadratu 3x3 jest kompletna, to przez proces eliminacji dowiesz się jakiej wartości brakuje!

W naszym przypadku, jedyną brakującą wartością w poziomym wierszu jest 3.
Brakującą wartością w pionowej kolumnie jest 9.
Brakującą wartością w kwadracie 3x3 jest 4!

Wszystko czego potrzebujesz aby zacząć jest zagadka Sudoku (najlepiej jakaś łatwa), ołówek + gumka i połgodziny wolnego czasu. Nie przejmuj się, gdy nachodzą cię myśli, aby zrezygnować bo się denerwujesz - każdy przez to przechodzi. Po prostu weź głęboki oddech i spórz jeszcze raz!

Początki - to łatwe!

Porada : Tutaj jest kilka pytań, które powinieneś zadawać podczas rozwiązywania, aby robić postępy:

 • Gdzie mogę umieścić wartość "X" w danym wierszu / w danej kolumnie / w danym kwadracie 3x3? (Sprawdzaj po kolei cyfry od 1 do 9 i zobacz czy są już one w danym wierszu / kolumnie / kwadracie 3x3)
 • Jaką wartość mogę wstawić do danej komórki (jeśli jest tylko jedna akceptowalna - możesz ją śmiało wstawiać!)
 • Który wiersz / kolumna / kwadrat 3x3 jest prawie pełny i czy mogę go uzupełnić brakującymi wartościami?

Na koniec kilka refleksji:

 • Nie Panikuj! Rozwiązanie na pewno jest i można je znaleźć!
 • Nie zgaduj! Wszystkie zadania (łącznie z tymi dla ekspertów) wymagają logiki i wnioskowania!
 • Nie Martw się! Może sie wydawać trudne by zacząć, ale z czasem gdy rozwiążesz coraz więcej zagadek, stanie się to coraz łatwiejsze
 • Tutaj podaję 2 diagramy dla początkujących, przepisz je do zeszytu badź wydrukuj i postaraj się je rozwiązać bez patrzenia na rozwiązanie.

  Diagram dla początkujących 1

  Kompletne Rozwiązanie Diagramu 1

  Diagram dla początkujących 2

  Kompletne Rozwiązanie Diagramu 2

  Jak to robić?

  Czy dane zadanie jest tak zawiłe, jak ci się wydaje, że jest? Mam nadzieję, że nie zrobiłeś zbyt dużo błędów, ale jeśli zrobiłeś nie martw się, każdy robi je na początku!

  Możesz powiedzieć, że jesteś już uzależniony od Sudoku, jeśli uzyskujesz odrobinę satysfakcji za każdym razem, gdy wpisujesz cyfrę, uśmiechasz się gdy kompletujesz wiersz, kolumnę lub kwadrat 3x3 i jesteś bardzo zadowolony z siebie, gdy wypełnisz cały diagram Sudoku!